دستورالعمل کلی ارسال مقاله

نحوه ارسال مقاله

نویسنده مسئول مقاله باید پس از ثبت‌نام در سایت نشریه، وارد بخش ارسال مقاله جدید شده و کلیه اطلاعات خواسته شده را به دقت تکمیل نماید.

وب سایت: https://ijpr.um.ac.ir

فایل‌های مورد نیاز برای بارگذاری در سایت نشریه

 1. صفحه مشخصات نویسندگان (شامل اسامی، مرتبه علمی و وابستگی سازمانی تمام نویسندگان به زبان فارسی و انگلیسی، ایمیل و شماره تماس نویسنده مسئول)، این بخش باید به‌طور جداگانه از متن اصلی مقاله نوشته شده و در سایت بارگذاری شود.
 2. فایل اصل مقاله: در قالب word و منطبق بر فرمت درخواستی نشریه
 3. فرم تعهدنامه: زمان ارسال مقاله به نشریه پژوهش‌های حبوبات ایران، همه نویسندگان مشارکت‌کننده در مقاله باید یک فرم تعهدنامه را تکمیل و ارسال نمایند تا تایید کنند مقاله ارسالی آن‌ها یک اثر اصیل و معتبر است که قبلا با محتوای مشابه و یا زبان دیگری در هیچ نشریه‌ای به چاپ نرسیده است یا به‌طور همزمان برای چاپ به نشریات دیگر ارسال نشده است، همه افرادی که نام آن‌ها به‌عنوان نویسنده در مقاله ذکر شده است از متن مقاله و ارائه آن توسط نویسنده مسئول به این نشریه آگاهی دارند. همچنین نویسنده مسئول موظف است نقش و نحوه مشارکت نویسندگان را در تهیه مقاله مشخص کند.
 4. فرم تعارض منافع: تعارض منافع به مجموعه شرایطی گفته می‌شود که در آن قضاوت حرفه‌ای درخصوص یک نفع اولیه مثل اعتبار تحقیق، ممکن است تحت تاثیر منافع ثانویه مانند سود مالی قرار گیرد. افشای تعارض منافع، موافقت یا اخطاری از سوی نویسندگان است که نشان می‌دهد به آنها پولی بابت تحقیق داده نشده است و یا اگر حمایت مالی شده‌اند آن را با ذکر منبع پرداختی اعلام کرده‌اند. هدف از فرم تعارض منافع، ارائه اطلاعاتی درخصوص منافع نویسندگان به خوانندگان مقاله است که می‌تواند بر نحوه دریافت مقاله اثر بگذارد. نویسندگان باید زمان ارسال مقاله، فرم تعارض منافع را ارسال کنند و مسئولیت صحت و کامل بودن مقاله را به عهده بگیرند. این فرم باید به امضای تمام نویسندگان برسد و در آن بیان شود  که مجوز لازم برای هرگونه مطالب در مقاله از قبیل شکل‌ها، جداول و غیره دریافت شده و یا هیچ مجوزی برای انتشار کار نویسندگان الزامی نسیت.

اخلاق در نشر

جهت مشاهده اصول اخلاقی نشریه پژوهش‌های حبوبات ایران به این بخش مراجعه نمایید.

فرایند داوری مقالات

جهت مشاهده فرایند داوری مقالات در نشریه پژوهش‌های حبوبات ایران به این بخش مراجعه نمایید.

آماده‌سازی نسخه اصلی مقاله

در این نشریه، مقالات در سه نوع مقاله پژوهشی، مقاله کوتاه و مقاله مروری و با زبان فارسی قابل بررسی هستند. متن کامل مقاله باید در نرم‌افزار MS-Word (*.doc or *.docx) نوشته شود تا در فرآیند داوری مورد استفاده قرار گیرد. فایل مقاله باید به‌صورت تک‌ستونه ارسال شود، تمام شکل‌ها، جداول و داده‌های تکمیلی در داخل متن اصلی مقاله گنجانده شود. هر مقاله بایستی دارای عنوان، چکیده، واژه‌های کلیدی، مقدمه، مواد و روش‌ها، نتایج و بحث، نتیجه‌گیری، سپاسگزاری و منابع باشد. در مقالات فارسی ارسال چکیده مبسوط لاتین الزامی است. جزئیات بیشتر را در این بخش مشاهده نمایید.

به نویسندگان توصیه اکید می‌شود برای جلوگیری از خطاهای احتمالی، متن مقاله را از نظر املایی و گرامری به دقت چک کنند. نویسندگانی که زبان اصلی آن‌ها انگلیسی نیست باید مطمئن باشند قبل از ارسال مقاله، بخش‌های لاتین مقاله را با کمک متخصص زبان چک کرده و مقاله را گویا و روان نوشته باشند.

چکیده

اهمیت چکیده به‌وضوح مشخص است، زیرا قسمتی از مقاله است که به خواننده در ابتدا یک دید کلی نسبت به مقاله می‌دهد. این بخش باید در یک پاراگراف نوشته شده و از 250 کلمه تجاوز نکند و در عین حال محتوای مقاله را برساند و با تأکید بر روش‌ها، نتایج و اهمیت کاربرد نتایج باشد.

واژه‌های کلیدی

سه تا پنج کلمه کلیدی که بتواند برای اهداف نمایه‌سازی استفاده شود را مشخص کنید. کلمات نباید از کلمات به‌کار رفته در عنوان مقاله بوده یا شامل حروف اختصاری باشند و باید به‌ترتیب الفبایی نوشته شده و با ویرگول از هم تفکیک شوند.

مقدمه

مقدمه با توجه به نوع اطلاعات ارائه شده و انگیزه و هدف مطالعه، شامل دو الی سه پاراگراف می‌باشد. ارائه پیشینه کافی از تحقیق در این بخش ضروری است. دلایل و اهداف اصلی مقاله تاریخ و مکان انجام تحقیق در این بخش ذکر شود.

مواد و روش‌ها

یک نمای کلی از طرح تحقیق بایستی به‌طور مشخص و روشن بیان شود. روش‌های منتشر شده قبلی ذکر شود و روش‌های مورد استفاده در مقاله با جزئیات شرح داده شوند. انواع آنالیزها باید در این بخش اشاره شوند. این بخش شامل عناوین فرعی برای هر دسته است شامل روش به‌کار رفته، مکان انجام تحقیق، آنالیزها و غیره. این بخش یاید به زبان گذشته و به‌صورت مفعول نوشته شود و یافته‌های تحقیق در این بخش بیان نشود.

نتایج و بحث

بخش نتایج و بحث باید خروجی و تفسیر مطالعه را نشان دهد. داده‌ها باید در حد امکان به‌طور مختصر و درصورت لزوم در قالب شکل یا جدول ارائه شود. اگرچه از جدول‌های بسیار بزرگ باید اجتناب کرد. بحث باید تفسیری از نتایج با ارجاع به کارهای دیگر نویسندگان باشد. طبق سیاست نشریه کلیه واحدهای اندازه‌گیری براساس سیستم متریک (SI) باشند.

نتایج و بحث باید شامل موارد زیر باشد:

 • این بخش باید مختصر باشد اما به‌خوبی و بدون زیاده‌گویی بیان شود.
 • برای ساماندهی تمام داده‌ها از شکل‌ها و جداول استفاده شود؛ جداول برای نمایش داده‌های واقعی به‌کار می‌روند در حالی‌که از شکل‌ها برای به تصویر کشیدن الگوها یا تاثیر داده‌ها بر یکدیگر استفاده می‌شود.
 • خواننده باید قادر باشد بدون مراجعه به متن مفهوم شکل‌ها و جداول را بفهمد.
 • داده‌های یکسان را هم به‌صورت شکل و هم جدول نشان ندهید.
 • اغلب آموزنده است که درخصوص اشکالات احتمالی بحث شود.
 • نشان دهید چگونه یافته‌های تحقیق شما با کارهای منتشر شده قبلی مطابقت (یا تفاوت) دارد.
 • درمورد مفاهیم نظری و عملی بحث کنید.
 • کارهای مختلف موجود که این موضوع را مورد پوشش قرار می‌دهد و این‌که چگونه این کار به حوزه تحقیقاتی بزرگتر کمک می‌کند در پایان این بخش مورد بحث قرار می‌گیرد.

جداول

جداول و نمودارها نباید به شکل عکس ارسال شود، جداول باید در نرم‌افزار Word تایپ شود. در تنظیم جداول از خطوط افقی و عمودی استفاده نشود. جداول باید در داخل متن قرار بگیرند، ساختاری واضح و منطقی داشته و به‌ترتیب قرار گرفتن در متن شماره‌گذاری شوند (جدول 1، 2، 3 و غیره). اطلاعات کافی در زیرنویس جدول ارائه شود به‌طوری که بدون مراجعه به متن، محتوای جدول قابل فهم باشد. هر جدول باید یک عنوان داشته باشد که محتوای آن را به‌خوبی نشان دهد. هر مطلبی که قبلا منتشر شده است را با ذکر منبع اصلی در انتهای عنوان جدول مشخص نمایید. اندیس در‌ جداول با حروف کوچک نشان داده شود (یا از * برای حروف معنی‌داری و سایر داده‌های آماری استفاده شود) و در زیر جدول توضیحات اضافه شود. 

شکل‌ها

تصاویر و شکل‌ها باید دارای کیفیت بالایی باشند. کلیه شکل‌ها باید در داخل متن مقاله قرار بگیرد نه اینکه به‌طور جداگانه ارسال شود. مطمئن باشید که تمام شکل‌ها دارای وضوح کافی و عنوان بوده و در اندازه‌ای هستند که بتوانند در نشریه به چاپ برسند. این نکات باید در شکل‌ها رعایت شود:

 • هر شکل باید دارای عنوانی باشد که دقیقا آن‌چه در تصویر نشان داده شده است را شرح دهد. عنوان شکل باید در زیر شکل تایپ شود نه در داخل شکل
 • در انتهای عنوان شکل، هیچ علامت نگارشی نباید استفاده شود.
 • تمام اعداد و علائم به‌کار رفته در شکل باید در عنوان شکل توضیح داده شوند.

نتیجه‌گیری

مقدمه کار و به دنبال آن شرح مختصری از نتایج به‌دست آمده و نکات مورد بحث، مهم‌ترین عناصر بخش نتیجه‌گیری هستند. همچنین این بخش باید نشان‌دهنده‌ی منحصر به‌فرد بودن تحقیق، بیان محدودیت‌ها و ارائه پیشنهاداتی برای تحقیق‌های آینده باشد. درنهایت نویسندگان باید نقاط برجسته را بدون ارجاع به متن، مشخص کنند.

سپاسگزاری

سپاسگزاری از افراد، کمک‌های مالی و طرح‌های تحقیقاتی با شماره رسمی، یکی از بخش‌های ضروری مقاله است. اسامی سازمان‌های تامین‌کننده باید به‌طور کامل و مطابق با معیارهای سازمان مورد نظر ذکر شود. وابستگی سازمانی حامی مالی مقاله (درصورت وجود) در این بخش باید قید شود.

علائم اختصاری

تمام علائم اختصاری و نمادهایی که در متن مقاله استفاده می‌شود باید در اولین استفاده در متن مقاله تعریف شوند (از به‌کار بردن علائم اختصاری در چکیده مقاله خودداری شود). فهرست علائم اختصاری باید به‌ترتیب الفبایی باشد.

منابع

همه منابع چه استنادهای درون‌متنی و چه لیست منابع باید براساس استاندارد رفرنس‌نویسی APA 7th باشد. لیست منابع باید ابتدا به‌ترتیب الفبایی و سپس به‌ترتیب زمانی مرتب شوند و به زبان انگلیسی نوشته شوند. همچنین به نویسندگان توصیه می‌شود به منابع ده سال اخیر به جای منابع قدیمی ارجاع دهند. اطمینان حاصل کنید که همه منابع استناد شده در متن، در لیست منابع نیز وجود دارند. به نویسندگان توصیه اکید می‌شود از ابزارهای مدیریت منابع مانند “Endnote” برای استناددهی و تهیه لیست منابع استفاده کنند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاهده مثال‌های این بخش به فایل نحوه نگارش مراجعه نمایید.